Kredili Mevduat Hesabı (KMH) Nedir?

Kredili mevduat hesabı (KMH) kısaca normal banka hesabının (vadesiz mevduat) belirli bir limit çerçevesinde kredilendirilmesidir. Normal banka hesabımızda sadece hesapta bulunan parayı kullanabiliyor iken kredili mevduat hesabımızda tanımlanan kredili mevduat limiti dahilinde eksi bakiyeye kadar hesabımızdan işlem yapabiliyoruz. Müşterilerin genellikle ay sonlarında kısa süreli nakit ihtiyaçlarını gidermek amacıyla kullandıkları kredili mevduat hesaplarına bazı bankalar bu nedenle ay sonu hesabı veya ek hesap ismini verebilmektedir.

Kredili mevduat hesapları bir adet vadesiz mevduat hesabı ile ilişkilendirerek açılmaktadır. Bir çeşit mikro kredi olduğu faiz ödeme yükümlülüğü taşımaktadır. Kredili mevduat hesapları kullanılan tutar üzerinden günlük olarak faizlendirilmektedir. Bankalar genellikle kredili mevduat hesaplarını gün sonu bakiyelerine göre kullanılan tutar ve kullanılan gün sayısına oranlayarak ilgili faiz oranını uygular ve ay sonunda veya belirlediğiniz faiz tahsil gününde kredili mevduat hesabınıza yansıtır.

Kredili mevduat Hesabı faiz oranları ve Faiz hesaplaması nasıl yapılır?

KMH Kredili Mevduat Hesabı Faiz Hesaplama Formülü = Anapara tutarı x paranın kullanıldığı gün sayısı x Faiz/ 36.000 ‘dir.

İlgili yasalar çerçevesinde belirlenen kredili mevduat faiz oranları 2013 yılı sonunda değiştirilen yasa ile yüzde 2.22 ile gecikme faizi de yüzde 2.72 ile sınırlandırılmış oldu. Burada belirtilen oran aylık faiz oranıdır. Yıllık değer üzerinden yukarıda belirtilen formül ile hesaplama işlemi yapılır.

Kredili Mevduat Hesabı Nasıl Açılır?

Hesabınızın (vadesiz mevduat) bulunduğu herhangi bir banka’dan kredili mevduat hesabı açabilirsiniz. Kredili mevduat hesabı (KMH) açılabilmesi için kimlik ve gelir belgeniz (Maaş hesabınız ise gelir belgesine ihtiyaç duyulmaz) ile birlikte bankanızın şubesine gitmeniz gerekmektedir. İnternet üzerinden başvuru yapabileceğiniz gibi hesabın açılması için kredili mevduat hesabı sözleşmesini imzalamanız gerekeceği için yine şubeye gitmeniz gerekecektir.Bazı durumlarda bankanız bu konuyu içeren bir sözleşmeyi size daha önce imzalatmışsa hesabınız şubeye gitmenize gerek kalmaksızın açılabilmektir.

Başvurunuzun uygun bulunması halinde geliriniz ve kredi kayıt bürosu Findeks notunuza bağlı olarak bir limit belirlenecektir. Limitinizin yüksek olması için kredi notunuzun yüksekliği başvurduğunuz bankada teminat olabilecek bir porföyünüz varsa buda limitinizin yüksek belirlenmesinde etkili olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir