Findeks Kredi Notu Nedir?

Son günlerde televizyon reklamları ile şahısların kullanıma açılan findeks kredi notu nedir? Bir çok insanın aslında kaydı bulunduğu bu sistem hakkında merak edilenler. İlber Ortaylı’nın dediği gibi aramızda hala kredi notunu bilmeyenler var galiba durumundan kurtulmak ister gibisiniz.

Findeks Kredi Notu Nedir?

Türkiye’de 9 banka ortaklığı ile kurulan müşteri sorgulama sistemi olarak tanımlayabiliriz. Şuanda 180’den fazla finans kuruluşunun üye olduğu sistem kişilerin TC kimlik numarasına göre tüm kurumlarda yaptığı işlemleri değerlendirerek müşteriye bir not çıkarıyor ve bu nota findeks notu veya findeks kredi notu adı veriliyor. Bir nevi banka ve finans kuruluşlarında siciliniz olarak adlandırabileceğimiz sistem bankaların sizlere kredi verirken ilk baktığı değerlerden biri halini alıyor.

Herkesin Findeks kredi notu var mı?

Bankacılık sistemin aktif kredisi, kredi kartı veya kredili mevduat hesabı olan tüm herkesin (son 5 yıl içinde kapanmış olan krediler dahil) findeks kredi notu vardır.

Sisteme üye kuruluşlardan aldığınız her kredi, kullandığınız kredi kartları, kredili mevduat hesapları ve bu hesaplarda ki borç durumuz , borçlarınızı zamanında veya geç ödeme performansınız düzenli olarak sisteme işleniyor ve bunlar sonucu ortaya kredi notunuz çıkıyor. Bankalar kredi verip vermemeye bu nota göre karar vermektedirler. Hatta kredi notu yüksek olan müşterilere daha düşük faiz oranları ile kredi kullandıran bankalar da vardır. Kredi notunuzun düşük olması durumunda kredi alma ihtimaliniz düşmektedir. Bir nevi halk arasında ki adıyla bankalarında kara listesinde olmak denilen durum kredi notunun düşüklüğüdür. Hal böyle olunca onlarca soru aklınıza geliyordur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir