Banka Hesabından Yapılan Kesintiler Geri Alınır Mı?

Bankalar tarafından finansman kaynağı oluşturabilmek ve dolaşımdaki paraların banka bünyesinde toplanması amacıyla, kişilere banka hesabı konusunda hizmet sunulmaktadır. Kişilerin tercihleri ve paralarını hangi koşullarda tutmak istediklerine göre de, farklı isimler ile hesap açılışı yapılabilmektedir. En bilinen banka hesaplarından yola çıktığımızda, bunların vadeli ve vadesiz mevduat hesabı olarak isimlendirildiğini görmekteyiz. Ancak, bankalar ilk etapta çok fazla söz etmese de, açtırdıkları hesaplardan belirli aralıklar ile hesap işletim ücreti tahsil etmektedirler. Kişiler farkında olmasa bile kesilen bu tutarlar, artık kanuni açıdan engellenmiştir. Bundan dolayı, kişiler geçmişe dönük inceleme yapmalı ve kesinti varsa, bunların iade edilmesi adına çalışmalar yapmalıdırlar.

Bankaların kesmiş oldukları bu tutarlar, zaman zaman değişkenlik gösterebilmektedir. Ancak, uzun vadede değerlendirildiği zaman, bankaya çok ciddi rakamlarda ücret verildiği görülmekte ve bunun farkında olan kişiler de oldukça rahatsız olmaktadır.

Hesaptan Kesilen Paralar Nasıl Geri Alınır?

Eğer geçmişe dönük inceleme yaptığınızda, sizden de hesap işletim ücreti adı altında kesinti yapıldığının farkına varmışsanız, hukuki olarak bunları iade edilmesini talep edebilirsiniz. Genellikle kredi kartlarında bu şekilde iadeler söz konusuymuş gibi bilinse de, banka hesaplarındaki kesintiler de iade edilmektedir. Bunun için yapılması gerekenler şu şekildedir.

 • İlk olarak bankanıza başvuru yapmalısınız. Bunun için de gerek internet bankacılığı gerekse ATM üzerinden kesintilerin olduğu dönemlerin makbuzlarını almalısınız. Bu makbuzları şubeye götürebilir ya da dilekçe yolu ile başvurunuza ekleyebilirsiniz.
 • Kişilerden genellikle itiraz dilekçesi doldurmaları, makbuzları ekte sunmaları ve dilekçelerini de iadeli taahhütlü göndermeleri istenmektedir. Ancak belirtmeliyiz ki bu şekilde yapılan başvuruların büyük bir çoğunluğu, ortalama olarak 30 gün içerisinde olumsuz sonuçlanmakta ve banka bunu size yazılı olarak bildirmektedir.
 • Eğer başvurunuz olumsuz bir şekilde sonuçlanmışsa, ilk olarak kesintiler ile ilgili alınan mahkeme kararının bir çıktısını almalısınız. Ardından Tüketici Sorunları Heyeti’ne giderek, sizden kesilen miktarları gösteren makbuz, dilekçeniz, mahkeme kararı ve kimlik fotokopiniz ile başvuru yapmalısınız.
 • Tüketici Hakem Heyeti için başvurunuzu kaymakamlıklarda yapabilirsiniz.
 • Tüketici Hakem Heyeti’ne yapılacak başvurularda, sizin herhangi bir şekilde kuruma gitmenize gerek yoktur. Bundan dolayı resmi işler ile vakit kaybetmeyeceğinizi kesinlikle bilmelisiniz.
 • Şuan yapılan başvurulara baktığımız zaman, Tüketici Hakem Heyeti’ne yapılan başvurulardan çok yüksek bir oranla başarı elde edildiği görülmektedir. Dilekçe yolu ile yapılan başvurularda, en fazla 3 ay içerisinde sonuç alınmakta ve banka size doğrudan iade gerçekleştirmektedir.
 • Banka hesaplarınızdan yapılan kesintileri iade alabilmeniz için yapmanız gerekenler bu şekildedir. Kişilerin iade için başvuru yaparken dikkat edeceği bir konu da, zaman aşımı süresidir. Bankanın sizden yapmış olduğu kesintilerde, zaman aşımı süresi 10 yıl olarak belirlenmiştir. Bundan dolayı başvurunızda 10 yıl geriye dönük bir şekilde hesaplama yapmalı ya da makbuzları başvuru yaptığınız tarihten başlayacak şekilde 10 yıl geriye dönük yapmalısınız.

Banka hesabındaki kesintileri iade alan kişilerin ise, bundan sonraki süreçte dikkat etmesi gereken bazı durumlar vardır. Bunların başında da kullanılmayan hesapların kapatılması gerekmektedir. Eğer banka hesabınız varsa ve kullanmıyorsanız, bunu kesinlikle kapattırmalısınız.

Hesap İşletim Ücreti Almayan Bankalar

Bankacılık sektöründe son dönemlerdeki gelişmelere baktığımız zaman, ilk olarak şubesiz bankacılık çalışmalarının hızlandığını görmekteyiz. Bu hizmet, kişilerin vadesiz hesaplarını masrafsız bir şekilde kullanmalarını, diğer bankacılık işlemlerinde de komisyon ödeme zorunluluğu olmadan, anında işlem yapabilmelerini sağlamaktadır. Şuan kısıtlı sayıda bankadan alınabilen bu hizmetten, özellikle hesap işletim ücreti ödemek istemeyen, kesintilerin iade edilmesi için de vakti olmayan kişiler faydalanacaktır. Çünkü, şubesiz bankacılık hizmetlerinde, hiçbir şekilde kesinti olmamakta ve bu kesintiler süresiz bir şekilde geçerlidir.

Şuan şubesiz bankacılık hizmetlerinden faydalanarak bir hesap açtırmak isteyen kişiler, aşağıdaki bankalara başvuruda bulunabilirler.

 • Garanti Bankası – iGaranti
 • QNB Finansbank – Enpara
 • Kuveyt Türk Katılım Bankası – Senin Bankan
 • Türk Ekonomi Bankası – Cepte TEB
 • Denizbnk – Dijital Deniz
 • Abank – Abank Dijital

Ülkemizde şubesiz bankacılık alanında en çok bilinen hizmetler bu şekildedir. Bu hizmetlerden faydalanmak isteyen kişilerin elde edeceği en büyük fayda ise, şubeye gitmeden başvuru yapılması ve kartın da adreslerine doğrudan teslim edilmesidir.

Şubesiz Bankacılık Hizmetinin Avantajları Nelerdir?

Şuan onlarca bankanın faaliyette bulunduğu ülkemizde, şubesiz bankacılık hizmetlerine yoğun bir çaba harcanmaktadır. Bunun nedeni ise, diğer hizmetlerin kullanıcılar tarafından çokça beğenilmesi ve bu hizmetin aranan bir özellik haline gelmesidir. Sunulan bu hizmette ön plana çıkan detaylara baktığımızda, şu sıralamayı yapabiliriz.

 1. Hiçbir bankacılık işlemine komisyon ödemeniz gerekmemektedir.
 2. Para transferi işlemlerinde (Havale ve EFT) hiçbir ücret ödenmemektedir.
 3. Şubeye gitmeden kredi başvurusu yapılabilmektedir.
 4. Masrafsız bir şekilde altın ya da döviz hesabı açtırılabilmektedir.
 5. Günlük faiz uygulaması ile, birikimlerin faiz getirisi elde etmeleri sağlanabilmektedir.
 6. Özel fırsat ve kampanyalardan faydalanabilirsiniz.
 7. Genel olarak şubesiz bankacılık faaliyetlerinin kullanıcısına sağladığı avantajları bu şekilde sıralayabiliriz.
 8. Şartlar ve kampanyalar, bankadan bankaya değişmekte ve sürekli olarak güncellenmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir