Altına Dayalı Kira Sertifikası Hakkında Bilgiler

Ülkemizde en çok rağbet gösterilen yatırım araçlarının başında gelen altın, 2017 yılında devlet destekli geliştirilen bir hizmet sayesinde yastık altından çıkarılmayı hedeflemektedir. Hazine Müsteşarlığı ve bazı bankalar ile yürütülecek bu proje ile birlikte, kişiler evlerinde yastık altında sakladıkları altınlarını bankalara kiralayacak ve yaptıkları bu kiralama işleminden de ek getiri sağlamış olacaklar. Bu süreçte ise altınları tamamen devlet güvencesinde olacaktır. Altın sertifikası olarak da bilinen bu projede, öne çıkan ilk banka kamuya dayalı olarak hizmet gösteren Ziraat Bankası’dır.

Kişiler Ziraat Bankası’na altınlarını getirdikleri zaman, onlar için hazırlanan altın tahvilleri ya da altına dayalı kira sertifikası düzenlenecektir. Bu belgeler sayesinde, belirli bir süre boyunca altınlar banka ve devlet güvencesinde olacak, aynı zamanda da tahvil ya da sertifika sayesinde ek getiri elde etmiş olacaklar.

Altın Tahvili ve Altına Dayalı Kira Sertifikası Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Kişiler yaptıkları altın birikimlerini devlet güvencesine teslim ederken ve teslim ettikten sonra karşılaşacakları süreçler hakkında birçok konuyu merak etmektedirler. Bunları sonlandırmak ve yapılan açıklamalara göre bu projenin detaylarını şu şekilde sıralayabiliriz.

  • Eğer kişiler faiz getirisini tercih ederlerse, bu durumda banka aracılığı ile düzenlenecek ve Hazine Müsteşarlığı onayı olan altın tahvilini alacaktır. Buna göre kişiler getirecekleri altına göre aylık faiz getirisi elde edecektir. Altın tahvili alacak olan kişiler en az 2 yıl boyunca bankaya altınlarını kiralamış olmalıdırlar. Elde edecekleri faiz getirisi ise aylık dönemsel olarak %1,20 ve senelik %2,40 şeklindedir.
  • Altına dayalı kira sertifikası ise, faiz getirisi istemeyen kişiler tarafından tercih edilecektir. Burada gayrimenkul sektörüne bağlı olarak elde edilecek kira gelirleri, sertifika sahiplerine paylaştırılacaktır. Sektör canlandıkça ve getiri miktarı arttıkça, size yapılacak ödeme miktarı da artacaktır.
  • Altınlarını banka güvencesine katmak isteyen kişiler, 22 ve 24 ayar altınlarını bu hizmete dahil edebilecektir. Yani elinizde; çeyrek, yarım, birlik, 2 buçukluk, beşlik, beşlik ziynet ve sikke altın varsa hizmetten faydalanabilirsiniz. Kişilerin bilezikleri, kolyeleri ve külçeleri de bu hizmete dahil olabilmektedir ancak, reşat altınlar ve üzerinde herhangi bir taş bulunan bilezik ya da kolyeler, bu hizmete dahil edilememektedir.
  • Başvurular için kişilerin altınları ile birlikte şubeye gelmeleri gerekmektedir. Burada altınlar üzerinde bir inceleme yapılacak ve saflık oranları üzerinden de kaydedilecek. Ayrıca, burada altınların hangi yıla ait olduğuna ya da alım satım fiyatlarına bakılmayacak. Yani, her altın gramı üzerinden bir iskonto kesintisi olmadan kayda geçecek.
  • Altın tahvilini tercih edecek kişilerden hiçbir şekilde vergi kesintisi yapılmayacaktır.
  • Hizmetten yalnızca altın getirenler faydalanacak. Altına eşdeğer nakit getirildiğinde, ne yazık ki başvuru alınamayacaktır.
  • Altın tahvilinde, her bir gram altın için bir tane tahvil düzenlenecektir.
  • Altının türüne bakılmadan, sadece gram hesaplaması yapılarak kayıt açılacaktır.
  • Normal şartlarda tahvil ya da kira sertifikalarından %10 ve %18 arasında vergi kesintisi yapılmaktadır. Ancak, sadece bu hizmet kapsamında herhangi bir vergi kesintisi yapılmayacaktır. Vergi muafiyeti hem tahvil hem de kira sertifikasında geçerli olacaktır.

Altın Tahvili ve Kira Sertifikasından Ne Zaman Çıkılır?

Altın sertifikası ile birikimlerini güvenceye almak ve gerek faiz gerekse mevduat getirisi elde etmek isteyen kişiler, doğrudan Ziraat Bankası’na altınları ile birlikte giderek başvurularını yapabilirler. Bu hizmetten faydalanmak isteyen kişilerin, cayma süresi hakkında kesinlikle araştırma yapması gerekmektedir. Çünkü, birçok muafiyet ile faydalanacağınız bu hizmette, cayma süresine uymamanız durumunda sizden belirli kesintiler yapılacaktır.

Altın sertifikası ya da altına dayalı kira sertifikası alacak olan kişiler, hiçbir kesinti ile karşılaşmamak istiyorlarsa, en az 3 ay boyunca hizmete dahil olmalıdırlar. Eğer bu süreye uyulmazsa, %1,5’luk bir kesinti yapılacaktır.

Cayma süresinin yanı sıra, elde edilecek gelirler ile ilgili de bilinmesi gereken bir durum söz konusudur. Yukarıda da belirttiğimiz gibi sertifikalı bir hizmet almak istediğinizde en az 2 yıl kampanyaya dahil olacağınız bir vade süresini onaylamanız gerekmektedir. 2 yıllık vade seçiminde de, her 6 ayda bir elde ettiğiniz faiz getirisi sizlere ödenecektir. Bundan dolayı, kampanyaya dahil olacak kişiler, paraya ihtiyaç duyacakları durumları göz önünde bulundurarak karar vermelidirler. Aksi halde, kesintiler ile birikimleri azalacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir