Altın Hesabı Hakkında Bilinmesi Gereken Her Şey

Bankalarda açtırılan mevduat hesapları sadece nakit birikimlerin saklanması amacıyla değil, altın ya da döviz cinsinden birikimlerinizi de muhafaza edebilmeniz amacıyla sizlere sunulmaktadır. Bu amaçla bir vadesiz mevduat hesabı açtırmak isteyen kişiler, aynı hesap üzerinden farklı para ya da yatırım birimleri üzerinden işlem yapabilmektedirler. Son günlerde çokça duyulmaya başlayan altın hesabı da, bankaların sunduğu mevduat hesaplardan sadece bir tanesidir.

Altın biriktirmek için en güvenli yollardan birisi olarak görülen bu hesaplar, iki farklı şekilde uygulanmaktadır. Bunlardan ilki, kişilerin somut bir altın sahibi olmadan, sadece altının güncel değeri baz alınarak açılan hesaplardır. Bu hesap türü, şuanda binlerce kişi tarafından kullanılmaktadır. Sebebi ise, herhangi bir ücret ödemeden hesabın açılabiliyor olmasıdır. Hesap açtıran kişiler, o günün gram altın fiyatı dikkate alınarak alım yapabilecek ya da altınlarını satabilecektir.

Diğer hesap türüne baktığımızda ise, kişilerin ellerinde bulundurdukları altınları banka şubesine getirip, burada kendilerine özel olarak açılacak kasalarda altınlarını muhafaza etmesidir. Ancak, burada açılacak hesapta bir takım masraflar ortaya çıkacaktır. Bundan dolayı kişiler detaylı bir araştırma yaptıktan sonra hesap açtırmalıdırlar.

Altın Hesabı Hangi Bankada Açtırılır?

Altın birikimi olanlar ya da altına yatırım yapmak isteyenlerin açtırabilecekleri hesaplar, aşağıda belirteceğimiz bankalar tarafından sizlere sunulmaktadır.

 • Ziraat Bankası
 • Garanti Bankası
 • Vakıfbank
 • Şekerbank
 • Albaraka Türk Katılım Bankası
 • Kuveyt Türk Katılım Bankası
 • Yapı Kredi Bankası
 • QNB Finansbank
 • Türkiye İş Bankası
 • Türk Ekonomi Bankası (TEB)
 • Halkbank

Altın hesabı açtırmak isteyen kişilerin incelemesi gereken bankalar yukarıdaki gibidir. Ancak, hesap açılışı için şubelere gitmeden ya da internet ortamında başvuru yapmadan önce, vadeli mi yoksa vadesiz mi bir hesap açtıracağınıza karar vermelisiniz. Çünkü, her iki hesap türü, farklı yatırımcılara hitap etmektedir.

Vadeli Altın Hesabı Nedir?

Altın birikimi için açtıracağınız mevduat hesaplarında yukarıda belirttiğimiz gibi iki farklı hesap türü bulunmaktadır. Bunlardan ilki olan ve vadeli özelliği bulunan hesap, herkes tarafından bilinen vadeli hesaplardan farksızdır. Yani, bu hesapta bulunacak olan altın birikimleriniz, seçeceğiniz vade süresi boyunca banka güvencesine alınacaktır. Farklı vadeler ile bankaya teslim ettiğiniz altınlarınız ise, size faiz getirisi sağlayacaktır.

Altın için açtıracağınız vadeli hesaplar, bakiyenizde bulunan altın miktarının Lira karşılığı dikkate alınarak size gelir sağlayacaktır. Bankanın hangi vade süresine ne kadarlık bir faiz sunacağı ise değişkenlik gösterebilmektedir. Ayrıca, bu şekilde bir altın hesabı açtıracak olan kişiler, belirli alt sınırlara göre altın sunmalıdırlar. Bankadan bankaya değişen bu oranlarda, kimi zamanlar için hesap açılışında en az 10 gram altın talep edilmekte, kimi zamanlarda ise 1 gram için açılış yapılabilmektedir.

Vadesiz Altın Hesabı Nedir?

Bankada altın birikimlerini güvenceye alacak olan kişilerin en çok tercih ettiği hesap türü vadesiz olanlardır. Bu hesaplarda, genellikle alt sınır olarak 1 gram altına hesap açılmaktadır. Eğer 1 gramlık altınınız bulunuyorsa ya da mevduat hesabınızda 1 gram altın alacak tutar varsa, doğrudan hesap açtırabilirsiniz. Vadesiz ismi ile açtıracağınız hesabınızda, size herhangi bir faiz geliri sunulmayacaktır. Bunun yerine, altının fiyatında meydana gelen değişiklikler ile birlikte sizler de kar ya da zarar elde edebiliyorsunuz.

Yukarıda belirttiğimiz bankalardan bir vadesiz hesap açtırdığınızda, altın yatırım miktarınız ne olursa olsun, devlet sizden herhangi bir vergi kesmemekte, bununla birlikte bankanız da sizden ek bir ücret talep etmemektedir. Bundan dolayı, altınlarınızı daha güvende saklayabilmek adına sizler de bu şekilde bir hesap açtırabilirsiniz.

Eğer altınlarınızı vadesiz hesabınızda muhafaza ediyorsanız, dilediğiniz her an bu altınları nakite çevirebilir ya da hesabınıza yeni altınlar alabilirsiniz. Ancak, banka size somut bir şekilde altın teslim etmeyecektir. Altının satış fiyatı ne kadarsa, şubeden ya da mobil ortamdan yapacağınız işlemlerde bu tutar bakiyenize yansıtılacaktır.

Devlet Garantili Altın Hesabı Nedir?

Geçtiğimiz günlerde Başbakan Binali Yıldırım tarafından ekonomiye altın kazandırılacağı konusunda açıklamalar yapılmış. Başbakan tarafından yapılan açıklamalarda, kişilerin ellerinde bulundurdukları altınları devlet güvencesine almaları karşılığında, ek destek sunulacağı da belirtilmiştir. Buna göre, yastık altında bekletilen altınları bankalara getiren kişiler, 6 ayda bir olacak şekilde altın fiyatı baz alınarak %1,20 getiri elde edebilecektir. Bu getiri ise altın fiyatında meydana gelen artış sonrasında elde ettiğiniz gelirden hariç tutulacaktır.

Devlet garantili olarak açtıracağınız altın hesabı için Ziraat Bankası şubelerine gitmeniz gerekmektedir. Bankada biriktirilen altınlar da Altın Tahvili ya da Altına Dayalı Kira Sertifikası üzerinden bir yatırım hesabına aktarılacaktır. Bu sayede, kişiler hem bir ücret vermeden altınlarını güvenli bir şekilde saklayacak hem de ek getiri elde etmiş olacaklar. Tahvil ve diğer kira sertifikası hakkında bilmeniz gerekenler ise şu şekildedir.

 • Altın tahvili sizlere faiz getirisi sunmaktadır.
 • Altına Dayalı Kira Sertifikası tercih edenler ise, kira gelirine endeksli olacak şekilde ama faizsiz kazanç elde edebiliyorlar.
 • Altin tahvili için başvuru tyapmak isteyen kişiler, istedikleri Ziraat Bankasu şubesine gidebilirler.
 • Eğer kişilerin bankada mevcut bir altınları varsa, ne yazık ki tahvil alamayacaklar.
 • Altınlar bankaya teslim edildiğinde, hiçbir şekilde masraf alınmayacaktır.
 • Altınlar eski ya da yeni tarihli olsa bile, herhangi bir değer kaybı söz konusu olmayacaktır.
 • Devlet güvencesinde açtıracağınız hesap ve bu hesap ile ilgili bilmeniz gerekenler yukarıdaki gibidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir