65 Yaş Aylığına Nasıl Başvurulur?

Vatandaşlarımızın sosyal yaşantılarında hem ekonomik hem de sağlık alanlarında rahat edebilmeleri adına, devletimiz tarafından birçok hizmet geliştirilmektedir. Bunlar arasında yer alan ve özellikle kendi geçimini sağlayamayan, maddi açıdan yetersiz kalan ve 65 yaşının üzerindeki kişilere sunulan yaşlılık maaşı, 2017 yılında yeniden zamlanmış ve kişilerin eline daha fazla para geçmesi sağlanmıştır. 65 yaş aylığı, yukarıda da belirtildiği gibi ekonomik zorluk içerisinde olan ve yaş şartını tamamlayan vatandaşlarımıza sunulan bir hizmettir. Fakat, kişilerin kesinlikle bir sosyal güvencesinin olmaması gerekmektedir.

65 Yaş Aylığı Şartları Nelerdir?

İhyitaç sahiplerine maddi açıdan destek olunan bu projede, kriterleri tamamlayanlar için üçer ayda bir olacak şekilde aylıkları ödenmektedir. Eğer bu hizmetten faydalanmak istiyor ve sizler de üç ayda bir maaş almak istiyorsanız, aşağıdaki şartları tamamlamalısınız.

 • Başvuru yapacak kişinin 65 yaşını tamamen doldurmuş olması gerekecektir.
 • Kişilerin SSK, Bağ-Kur ya da Emekli Sandığı mensubu olmaması ve bu kurumlardan da herhangi bir maaş almıyor olması gerekmektedir.
 • Sosyal Güvenlik Kurumu’na herhangi bir prim ödemesi yapılmıyor olunmalıdır.
 • Gelirlerinin muhtaçlık sınırından az olması gerekmektedir. Muhtaçlık sınırı için 2020 yılında 609 TL’lik sınır belirlenmiştir.

Yukarıda belirtmiş olduğumuz dört şart, kimlerin başvuruda bulunabileceğini belirtmektedir. Eğer bu şartlar tamamlanıyorsa, kişiler aylık alabilmek adına başvuruda bulunabilirler. Başvuru işlemleri için valiliklere ya da kaymakamlıklara başvurulması gerekmektedir. Burada sizlerden istenen evrakları hazırlamanız, sonrasında da dilekçe ile başvurunuzu kurumlara iletmeniz gerekmektedir.

65 Yaş Aylığı Başvurusu Nasıl Yapılır?

65 yaş aylığı almak isteyen kişiler yukarıdaki şartların tamamını karşıladıktan sonra valiliklere ya da kaymakamlıklara gitmelidirler. Burada onlar için bir başvuru evrakı verilecektir. Bu evrakta, hem başvurunun aşamalarını hem de hazırlamanız gereken diğer evrakların detaylı listesini görebilirsiniz. Sonrasında ise, aşağıda belirteceğimiz durumları tamamlayarak, yaşlılık maaşı için başvuru evrakınızı kuruma teslim edebilirsiniz.

 • Başvuru yapacak vatandaşlarımız ilk olarak kaymakamlık ya da valiliklere gitmelidirler. Burada kamu kurumuna bağlı olan defterdarlık ya da mal müdürlüklerine yönlendirileceksiniz. İkisinden birisine gittiğinizde size verilen başvuru evrakını alarak, başvuru için ilk aşamaya geçebilirsiniz.
 • Başvuru evrakını teslim alan vatandaşlarımız, il merkezleri ya da ilçelerde kurulan idare kuruluna başvurmaları gerekmektedir. Burada muhtaçlık sınırının altında olduğunuza dair düzenlenecek muhtaçlık kararı belgesini almalısınız.
 • Başvuru evrakı ve muhtaçlık kararı belgesi dosya haline getirilip, Sosyal Güvenlik Kurumu’na teslim edilmelidir. Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK)’ya gittiğinizde, Primsiz Ödemeler Genel Müdürlüğü’nü bulmalı ve evraklarınızı buraya teslim etmelisiniz.
 • Başvuru yapan kişilerin maaş alıp alamayacakları, bu aşamanın beraberinde kararlaştırılacaktır.

Kişilerin yaşlılık maaşı almak için alması gereken evraklar ve bu evrakları nereye teslim etmeleri gerektiği yukarıdaki gibidir. Burada kişilere bir hatırlatma yapılması gerekmektedir. Söz konusu yaşlılık maaşı 65 yaşın üzerindeki kişilere verileceğinden dolayı, resmi kurumlara bu vatandaşlarımızın gelmesi her zaman için mümkün olmayacaktır. Bu gibi durumlarda kişilerin başvurularının farklı kişiler tarafından yapılması da mümkündür. Ancak, farklı kişi 65 yaşın üzerindeki birey için aylık başvurusu yapacağı zaman, vasi konumunda olması gerekmektedir. Vasi olduğunun ise, mahkeme kararı ile belirlenmiş olması, bu mahkeme kararının da kuruma teslim edilmesi gerekmektedir.

65 Yaş Aylığı Ne Kadar Ödenir?

Buraya kadar bahsettiğimiz bölümde, kişilerin yaşlılık maaşlarını nasıl alacakları, hangi şartları karşılamaları gerektiği ve başvuru sırasında nasıl bir sıralama ile ilerlemeleri gerektiğini bahsettik. Asıl merak edilen konulardan olan maaş miktarına gelecek olursak, yaşlılık maaşının her 3 ayda bir olacak şekilde ödendiğinden söz edebiliriz.

65 yaş aylığı başvurusu yapan ve maaş bağlanması kararı alan kişilere, üç ayda bir 705 TL ödeme yapılmaktadır. Bu maaş, belirli dönemlerde zamlanmakta ve artışa uğramaktadır. Başvurusu olumlu sonuçlanan vatandaşlarımız, ilk ödemelerini kimlikleri ile birlikte Ziraat Bankası şubelerinden tahsil edecektir. Ancak, maaş ödemelerinde kesinlikle maaş sahiplerinin şubeyi ziyaret etmeleri gerekecektir. Aksi halde ödeme yapılmayacak ve tutanak hazırlanacaktır.

İlk maaşını teslim alan vatandaşlarımız, bundan sonraki süreçte Eylül, Aralık, Mart ve Haziran aylarında düzenli olarak ödemelerini alabilecektir. Ancak, bundan sonraki süreçte maaşlar Ziraat Bankası aracılığı ile değil, PTT aracılığı ile verilecektir. PTT’den ilk kez maaş alacak vatandaşlarımız kimlikleri ile şubeden işlem yapacak, maaşlarını teslim edecek ve onlar için düzenlenen PTT Kart’ı teslim alacaktır. Bu kart sayesinde PTT şubelerindeki yoğunluğu beklemeden, PTT Matik aracılığı ile ödemelerini alabilecektir.

 • Yapacğaınız başvurunun hizmet kapsamına dahil olup olmadığını resmi kurumda teyit etmelisiniz.
 • Kurumdan alacağınız başvuru formunu, eksiksiz bir şekilde doldurduğunuzdan ve imzalanacak olan bölümleri doğru bir şekilde imzaladığınızdan emin olmalısınız.
 • Sizden istenen evrakları teslim etmeden önce, eksiksiz olduğunu doğrulamalısınız.
 • Belgeleri teslim etmeden, ilgili kişilerce onaylatılmış olduğuna dikkat etmelisiniz.
 • Başvuru evraklarınızın bağlı olduğunuz Defterdarlığa ya da Mal Müdürlüğü’ne teslim edildiğine dikkat etmelisiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir